Cebula Odmiany cebuli
Odmiany cebuli
Szalotka

szalotka Pochodzenie i opis botaniczny. Pochodzenie szalotki dotychczas nie zostało ustalone. Niektórzy autorzy uważają szalotkę za odmianę botaniczna cebuli zwyczajnej, inni za odrębny gatunek. Szalotka jest rośliną trwałą osiągająca wysokość 15-100 cm. Liście są stojące, rurkowate, wewnątrz puste, niższe od pędów kwiatostanowych.

Więcej…
 
Siedmiolatka

siedmiolatka Pochodzenie i opis botaniczny. Siedmiolatka jest roślina trwałą. W stanie dzikim występuje na Syberii. Od cebuli zwyczajnej różni się tym, że nie tworzy wyraźnie zgrubiałych cebul. Wszystkie liście składają się z pochew liściowych i blaszek liściowych. Nie wytwarza grubych łusek mięsistych magazynujących składniki pokarmowe, które stanowią główna masę zgrubienia cebuli zwyczajnej.

Więcej…
 
Lista odmian cebuli

odmiany cebuli We Wspólnym Katalogu Odmian Warzywnych wśród około 900 zarejestrowanych odmian cebuli, odmiany mieszańcowe stanowią ponad połowę. W Centralnym Ośrodku Roślin Uprawnych (COBORU) w Słupi Wielkiej od czasu wejścia Polski do UE liczba odmian cebuli zarejestrowanych zmniejszyła się średnio o 30%, a udział odmian krajowych stanowi obecnie około 60%.

Więcej…
 
Kartoflanka

kartoflanka Opis botaniczny. Cebula kartoflanka jest odmianą botaniczną cebuli zwyczajnej, nie tworzy jednak jednej dużej cebuli, lecz szereg drobnych małych cebulek składających się z 6-15 sztuk. Cebulki te są średnio duże, o kształcie kulistym nieco spłaszczonym. Smak łusek wewnętrznych jest znacznie łagodniejszy niż cebuli zwyczajnej. Liście są rurkowate, wewnątrz puste, krótsze niż pędy kwiatostanowe.

Więcej…
 
Cebula perłowa

cebula perłowa Pochodzenie i opis botaniczny. Dzikie formy tej cebuli spotyka się od Europy Południowej i Afryki Północnej do zachodnich i południowych regionów ZSRR. Tworzą one liczne formy uprawne. Od cebuli perłowej pochodzi prawdopodobnie por. Cebula perłowa jest rośliną trwałą, osiągająca wysokość 30-60 cm.

Więcej…
 
Cebula wielopiętrowa

cebula wielopiętrowa Pochodzenie i opis botaniczny. Pochodzenie cebuli wielopiętrowej jest nieznane. W stanie dzikim nie występuje. Niektórzy autorzy uważają że jest spokrewniona z cebulą kartoflanką, a inni że z cebulą siedmiolatką. Cebula wielopiętrowa (drzewiasta lub szczytowa) jest rośliną trwałą. W glebie tworzy gniazda małych, niekształtnych cebul, o łuskach ciemnoczerwonych do fioletowych.

Więcej…
 
Cebula czerwona

cebula czerwona Fireball odmiana mieszańcowa ze średnią do dużej liczbą liści ze średnio grubą szyjką, o zaokrąglonej podstawie. Sucha łuska czerwona do ciemnoczerwonej, średnio do silnie przylegającej, średnio gruba. Liczba wierzchołków mała. Początek załamywania szczypioru i dojrzewanie średniowczesne. Odmiana średnio plenna do plennej.

Więcej…
 


Sonda

Jaka odmiana cebuli jest najsmaczniejsza?