Cebula Szkodniki cebuli Niszczyk zjadliwy
Niszczyk zjadliwy

niszczyk zjadliwy Niszczyk zjadliwy (węgorek niszczyk) jest nicieniem o długości osobnika dorosłego od 1,0 do 1,3 mm. Ciało cienkie wydłużone, samiec bardziej wysmukły od samicy. Larwy podobne do osobników dorosłych. Larwy czwartego pokolenia przystosowane są do przetrwania niesprzyjających warunków życia takich jak okres zimy, susza przechodząc w stan anabiozy.

Najlepiej rozwija się w temperaturze 15-18°C i niższych temperaturach przy dużej wilgotności. Najczęściej występuje na glebach ciężkich i wilgotnych. Wiosną larwy wnikają do roślin z gleby i tam przebiega ich dalszy rozwój. Jest to gatunek dwupłciowy, którego zapłodnienie jest niezbędne do dalszego rozwoju.

 

Fotografie przedstawiające tego szkodnika cebuli - kliknij w miniaturkę aby zobaczyć zdjęcie w pełnym rozmiarze

/cebula/niszczyk-zjadliwy-1.jpg/cebula/niszczyk-zjadliwy-2.jpg/cebula/niszczyk-zjadliwy-3.jpg

Samica składa od 200 do 500 jaj, z których wylęgają się larwy pierwszego stadium, linieją jeszcze 3-krotnie i wylęgają się larwy drugiego, trzeciego i czwartego stadium do postaci dorosłej. W temperaturze 15°C cały cykl trwa 19-23 dni. Długość życia osobników dorosłych wynosi 45-73 dni, przy czym w okresie pierwszym 25-30 dni życia samica składa większość jaj. Młode porażone rośliny cebuli mają powyginane liście, nie wykształcają szyjki, są zahamowane we wzroście i wreszcie giną. Starsze rośliny mają na ogół krótkie i zgrubiałe szyjki, pękają od piętki i zaczynają gnić. Taka roślina uderzona lekko nogą przewraca się. Cebula porażona przez węgorka niszczyka, powinna być skonsumowana w pierwszej kolejności, gdyż będzie gniła.

 

Sonda

Jaka odmiana cebuli jest najsmaczniejsza?