Rozkruszek

rozkruszek cebulowy Rozkruszek cebulowy (nicień) roślinami żywicielskimi jest cebula zwyczajna i czosnek, oraz inne rośliny. Jest to półsaprofit. Występuje w Polsce we wszystkich rejonach, uszkadzając cebule w okresie wegetacji, jak i w przechowalni. Początkowo żerują na brzegach piętki, wskutek czego zmienia się w spróchniałą masę i odpada. Następnie przechodzą do środka cebuli i osiadają miedzy mięsistymi łuskami, którymi się żywią, rozkruszając je.

Uszkodzone cebule gniją. Rozkruszek ma ciało białe, szkliste, kształtu gruszkowatego zwężające się ku tylnemu końcowi, długości około 0,7 mm, szerokości 0,4-0,5 mm. Długość samicy dochodzi do 1,1 mm i więcej. Jajo jest białe owalne. Larwa, długości 0,25-0,37 mm.

Fotografie przedstawiające tego szkodnika cebuli - kliknij w miniaturkę aby zobaczyć zdjęcie w pełnym rozmiarze

/cebula/rozkruszek-cebulowy-1.jpg/cebula/rozkruszek-cebulowy-2.jpg/cebula/rozkruszek-cebulowy-3.jpg

Zarówno dorosłe rozkruszki, jak i specjalnie przystosowane do niekorzystnych warunków nimfy zimują w inspektach, kompoście, resztkach pożniwnych, oraz przechowalniach. Przy wzroście temperatury do około 10°C samice składają jaja w cebuli lub innych opanowanych roślinach. Jedna samica w ciągu życia składa do 80 jaj. Rozwój jaj trwa 4-14 dni. Rozkruszki korzeniowe potrzebują do rozwoju dużej wilgotności względnej powietrza, jeśli wilgotność jest mniejsza od 60% rozwój roztoczy w cebuli ustaje. Rozwój larw trwa od kilku do kilkunastu dni. Cały cykl rozwojowy rozkruszków w temperaturze 26°C trwa 9 dni, a 13°C trwa 27 dni.

 

Sonda

Jaka odmiana cebuli jest najsmaczniejsza?