Cebula Zaprawianie cebuli
Zaprawianie cebuli
Zaprawianie nasion cebuli na mokro

Zaprawianie nasion cebuli na mokro Zaprawianie na mokro polega na zanurzeniu nasion zwykle przez kilka minut w roztworze preparatu o niewielkim stężeniu według zaleceń w instrukcji. Jest to bardzo prosty zabieg, do którego wykonania nie potrzeba używać specjalnych zaprawiarek. Po zaprawianiu na mokro nasiona należy wysuszyć, gdyż każde 10 ml wody na 1 kg nasion podnosi ich wilgotność o około 1%.

Więcej…
 
Zaprawianie nasion cebuli na półsucho

Zaprawianie nasion cebuli na półsucho Zaprawianie na półsucho jest znacznie trudniejsze niż na sucho. Zabieg przeprowadzamy w zaprawiarkach z dokładnym dozownikiem ilości nasion i zaprawy. Na półsucho można zaprawiać również we własnym zakresie. Zaprawę miesza się w szczelnie zamkniętej zaprawiarce z niewielką ilością wody zwykle 5-10 ml/na 1kg nasion.

Więcej…
 
Zaprawianie cebuli

Zaprawianie nasion cebuli Zabieg zaprawiania jest najtańszym, a zarazem najskuteczniejszym sposobem zwalczania chorób i szkodników w cebuli. Zaprawianie jest pierwszym zabiegiem ochrony roślin stosowanym w uprawie roślin z siewu. Najlepiej zaprawiać nasiona bezpośrednio przed siewem. Gdy konieczne jest przechowywanie zaprawionych nasion, należy je umieścić w chłodnym, suchym i dobrze wietrzonym magazynie.

Więcej…
 
Zaprawianie nasion cebuli na sucho

Zaprawianie nasion cebuli na sucho Zaprawianie na sucho przeprowadzamy za pomocą zwykłych zaprawiarek bębnowych, albo szczelnie zamkniętych pojemników. Wsypuje się nasiona do 2/3 pojemności, następnie dodaje się potrzebną ilość preparatu i miesza się. Jest to najprostszy sposób zaprawiania nasion, ale mający zarazem najwięcej wad. Wadą zaprawiania na sucho są: znaczne pylenie zaprawy po otwarciu zaprawiarki i podczas przesypywania nasion.

Więcej…
 


Sonda

Jaka odmiana cebuli jest najsmaczniejsza?