Cebula Wiadomości ogólne
Wiadomości ogólne
Historia cebuli

historia cebuli Cebula była znana i uprawiana powszechnie już w starożytności. Wszystkie gatunki Alium pochodzą z półkuli północnej. Ojczyzną form jadalnych jest Azja Zachodnia i Środkowa. Cebula zwyczajna pochodzi prawdopodobnie z terenów dzisiejszego Iranu, Afganistanu i Turcji. W stanie dzikim warzywa cebulowe są bylinami roślinami wieloletnimi.

Więcej…
 
Właściwości biologiczne cebuli

właściwości biologiczne cebuli Po skiełkowaniu nasion wytwarza się najpierw korzeń zarodkowy, a następnie korzenie przybyszowe, tworząc wiązkowy system korzeniowy sięgający 30-40 cm. Z piętki wyrastają korzenie i liście. Pierwszy liść wyrasta po wyprostowaniu się liścienia i składa się z pochwy, oraz nerkowatej blaszki liściowej.

Więcej…
 
Rynek cebuli

rynek cebuli W Polsce cebulę uprawiano w 2008 roku na powierzchni 30 tys. ha, a wielkość produkcji wyniosła 650 tys. ton. Cebulę ozimą z siewu uprawia się w Polsce na powierzchni 1000-1500 ha. Zwiększa się też sadzenie jesienne cebuli z dymki z 2,2 tys. ha w 2007 roku, do 2,5 tys. ha w roku 2008.

Więcej…
 
Znaczenie gospodarcze cebuli

znaczenie gospodarcze cebuli Cebula jest warzywem o dużym znaczeniu gospodarczym. Spożywana jest na surowo razem ze szczypiorem, w postaci przetworów, gotowana lub smażona. W Polsce spożywa się około 10 kg cebuli rocznie na 1 mieszkańca. Cebula jest cennym źródłem witamin A, B1, B2 i C, której szczególnie dużo jest w zielonym szczypiorze.

Więcej…
 


Sonda

Jaka odmiana cebuli jest najsmaczniejsza?