Cebula Uprawa cebuli
Uprawa cebuli
Uprawa cebuli z siewu wiosenna i zimowa

uprawa cebuli z siewu Uprawa z siewu wiosenna i zimowa jest najprostszym, najtańszym i powszechnie stosowanym sposobem uprawy. Może on być stosowany na glebach o dobrej strukturze. Uzyskane plony przy tej metodzie są na ogół mniejsze, mniej wyrównane i później dojrzewają. Za tą technologią uprawy przemawia ekonomia. Koszty i prostota uprawy cebuli z siewu przemawiają za tą technologią.

Więcej…
 
Uprawa cebuli z dymki

uprawa cebuli z dymki Uprawa cebuli z dymki jest stosowana wówczas, gdy chcemy ja zebrać stosunkowo szybko na zbiór pęczkowy, ewentualnie gdy zależy na plonie letnim. Dymka to mała cebulka o średnicy 0,5-2,5 cm, w drugim roku po wysadzeniu wydaje plon. Dymkę otrzymuje się przy siewie zagęszczonym w rzędach 10-15 cm i wysiewie nasion w ilości 150-200 kg/ha w kwietniu.

Więcej…
 
Uprawa cebuli z rozsady

uprawa cebuli z rozsady Uprawa z rozsady ten sposób uprawy jest rzadko stosowany, ponieważ jest najkosztowniejszy. Pozwala uzyskać jednak cebule duże i wyrównane o 2 tygodnie wcześniej niż przy siewie wiosennym na polu. W celu obsadzenia 1 ha wysiewa się 4 kg nasion do inspektu na początku marca w ilości 20-30g na 1m2 w rzędy odległe co 5 cm na głębokość 1 cm.Prawidłowo produkowana rozsada nadaje się do wysadzenia po 50-60 dniach.

Więcej…
 
Nawożenie i uprawa roli

nawożenie i uprawa roli Potrzeby pokarmowe cebuli są niewielkie, ale nawożenie dość wysokie ze względu na słabo rozwinięty system korzeniowy i wykorzystywanie przez cebulę składników pokarmowych z gleby. Cebula jest mało wrażliwa na przedplon, udaje się po wszystkich roślinach, które zostawiają pole odchwaszczone. Nie uprawia się cebuli po sobie, tylko po 3-4 latach. .

Więcej…
 
Programy odżywiania cebuli

odżywianie cebuli Przy dokarmianiu cebuli nawozami przede wszystkim musimy zwrócić uwagę na odczyn gleby i nie stosowanie soli w formie chlorkowej. Cebula jest rośliną szczególnie silnie reagującą na chlor i kwaśny odczyn gleby. Cebulę uprawiamy na stanowisku zbliżonym do obojętnego, dopuszczalny jest odczyn gleby lekko kwaśny do pH 6 lub lekko zasadowy pH 7,5.

Więcej…
 
Zbiór cebuli

zbiór cebuli Zbiór cebuli zleży od metody i celu uprawy. Cebulę uprawianą na pęczki ze szczypiorem zbiera się wówczas, gdy średnica główki osiąga wielkość co najmniej 2,5 cm. Najwcześniej zbiera się cebulę z dymki i z siewu zimowego w lipcu, z rozsady w sierpniu, a z nasion koniec sierpnia i wrzesień. Cebulę przeznaczona do długotrwałego przechowywania lub na export zbiera się, gdy ok. 50% roślin ma złamany szczypior i wytworzy 2-3 łuski okrywające.

Więcej…
 


Sonda

Jaka odmiana cebuli jest najsmaczniejsza?